Виставка порцеляни в Луцьку. Експонати представили музеї з Луцька та Стальової Волі
Події

29 вересня у Волинському краєзнавчому музеї відбулася презентація інклюзивної виставки «Мистецтво для всіх. Порцеляна». Захід організували в рамках проєкту «Музеї прикордоння – простір для інтеркультурного діалогу».

На виставці, яка діє у Волинському краєзнавчому музеї, представлені понад 150 виробів із порцеляни із фондів цієї інституції. Окрім цього, тут експонують 16 зображень посуду з колекції Регіонального музею у Стальовій Волі, виготовленого у стилі арт-деко.

Серед розмаїття порцелянових виробів можна було побачити сервізи, тарілки, вази, статуетки, скульптурні групи ХІХ–ХХ ст. – від стилю рококо до модерну. Є тут і посуд, який у різні епохи використовували в побуті.

«Предмети, представлені на вітринах – це колекція Волинського краєзнавчого музею, започаткована ще в 1929 р. Усі вони мають облікові номери», – повідомила екскурсовод музею.

Відвідувачі можуть дізнатися більше про кожен експонат, просканувавши розміщений поруч із ним QR-код.

У зв’язку з війною польські партнери не мали змогу навідатися до музею, проте відвідувачам увімкнули відео-звернення директорки Регіонального музею у Стальовій Волі Анети Гаранти.

«Порцеляна – це дуже важлива частина нашої колекції. У наших фондах є 400 таких експонатів», – наголосила Анета Гаранти. Вона коротко представила специфіку музею у Стальовій Волі. Зазначила що спільний каталог, підготовлений обома музейними інституціями в рамках реалізації спільного проєкту, покаже найкращі предмети з обох експозицій.

Працівники Волинського національного музею зазначили, що проєкт інклюзивний, адже в його рамках розробили тактильні зображення порцелянових виробів. Із цим музею допомогла справитися громадська організація «Безбар’єрна Україна» в Києві.

Порадами щодо доступності мистецтва для людей з інвалідністю поділився керівник громадської організації незрячих «Генерації успішної дії» Віталій Ткачук.

«Я би хотів, аби представники музею давали можливість незрячим людям дивитися експонати руками, тобто торкатися не рельєфних зображень, а саме оригіналів. Це дасть можливість мистецтву стати ще більш доступним», – зазначив він.

Віталій Ткачук додав, що було би добре, якби музей співпрацював зі школами, де вчаться незрячі діти. Це допоможе їм розвивати уяву. Не менш важливою, на його думку, є комунікація незрячих людей із кваліфікованим екскурсоводом, який розуміється на специфіці такої роботи.

«Загалом, усі музеї мають бути оснащенні тифлокоментуванням, тобто описом предмета для людей із вадами зору, аби і люди з інвалідністю мали доступ до мистецького осередку», – наголосив голова громадської організації незрячих.

Директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко повідомила, що задум створити 3D-моделі представлених експонатів є, проте з технічних причин втілити його в життя поки не вдалося.

На відкриття виставки порцеляни в Луцьку завітав Юрій Поліщук – перший заступник голови Волинської обласної ради. Він звернув увагу на важливість розвитку музейної справи завдяки співпраці із закордонними партнерами, зокрема, поляками. У результаті це забезпечить зближення України та Європи. На його думку, саме такі заходи дають розуміння, що зараз іде боротьба не лише між росією та Україною, а й між цивілізацією і варварством.

Волинська обласна рада поруч із ГО «Центр регіональних ініціатив Волині» та музеями в Луцьку і Стальовій Волі – це головні партнери проєкту «Музеї прикордоння – простір для інтеркультурного діалогу», реалізованого в межах Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2014–2020.

Проєкт має на меті підвищення привабливості та популяризації музейних інституцій, які беруть у ньому участь, зміцнення їхнього потенціалу, промоцію культурної спадщини та пам’яток історії транскордонних регіонів України й Польщі. Серед ключових заходів проєкту – покращення доступності краєзнавчого музею в Луцьку для людей з інвалідністю, ремонт виставкової зали установи та закупівля спеціалізованого обладнання для демонстрації експонатів.

Текст і фото: Анна Костюк,
студентка факультету філології та журналістики
Волинського національного університету імені Лесі Українки

Схожі публікації
Діалоги культур і народів. Запрошення на конференцію
Події
Волинський національний університет імені Лесі Українки та Університет Адама Міцкевича в Познані запрошують узяти участь у міжнародній інтердисциплінарній науково-практичній конференції «Діалоги культур і народів: медіа, література, суспільство».
22 листопада 2022
Юзеф Крашевський стає ближчим до волинян
Події
У Волинському краєзнавчому музеї діє виставка «Юзеф Крашевський і Волинь», на якій можна ознайомитися з постаттю і творчістю великого поляка. Її відкрили 15 листопада. Цього ж дня в селі Омельне, де кілька років жив Крашевський із сім’єю, в місцевій бібліотеці презентували пам’ятний куточок.
17 листопада 2022
«Це ремесло мене привабило». Народні майстри представили свої вироби на фестивалі в Луцьку
Події
Луцьк однозначно бачив більші виставки народних мистецтв, але, попри невеликі масштаби (всі експозиції вмістилися у вестибюлі Палацу культури Луцька), на цій було що подивитися. Свої вироби на фестивалі «Професії, що зникають» представили майстри різних народних ремесел: гончарства, лозоплетіння, вишивання, витинанки, соломкарства та пасічництва.
12 листопада 2022
Немає слів
Статті
Екстремальні події та ситуації, які несуть у собі величезний емоційний заряд, стрес і відчуття постійної тривоги, часто викликають у людей реакції та поведінку, в яких ніхто їх не міг навіть запідозрити. Війна, незалежно від того, чи вона зачіпає людей безпосередньо, чи впливає на психіку з безпечної, здавалося би, відстані, рано чи пізно пожинатиме свої плоди. Все це лише питання часу.
08 листопада 2022
Польща надає допомогу українським рятувальникам
Події
У рамках програми «Польська допомога» Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку надало підтримку двом пожежно-рятувальним загонам Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
31 жовтня 2022
Триває набір на перекладацький семінар «Перекладачі без кордонів»
Конкурси
До 11 листопада триває набір на Міжнародний перекладацький семінар імені Василя Стуса «Перекладачі без кордонів», який відбудеться 5–12 грудня.
26 жовтня 2022
Рівненські й люблінські підприємці співпрацюватимуть
Події
16 підприємств Рівненщини працюватимуть із польськими партнерами. Про це повідомив начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.
25 жовтня 2022
Підприємливі діти навчаються гончарства
Статті
У рамках проєкту «Підприємливі діти: Луцьк–Люблін» у луцьких школах відбуваються майстер-класи з гончарства. Про це повідомляє управління інформаційної роботи Луцької міської ради.
19 жовтня 2022
Учителі запланували нові заходи
Події
Учителі з України, яким доводиться працювати в підвалах і бомбосховищах, зустрілися на винятковому проєкті та з винятковою метою. Педагоги змогли нарешті відпочити, набратися нових сил і запланувати нові заходи.
19 жовтня 2022