У Луцьку розмовляли про Корнеля Філіповича – класика польської літератури родом із Тернополя
Події

Команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» в Луцьку провела зустріч з читачами і презентацію мікросерії книг Корнеля Філіповича, які випустило у світ тернопільське видавництво «Крок».

3 жовтня на локації Grand Central у розважальному центрі «Промінь» у Луцьку відбулася літературна акція «Малі міста: розмова про Корнеля Філіповича», в рамках якої українські читачі мали змогу ознайомитися з постаттю і творчістю польського письменника Корнеля Філіповича. Організувала захід команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку. Представники дипустанови на чолі зі Славоміром Місяком теж узяли участь у події.

Ім’я Корнеля Філіповича не надто відоме серед українських читачів, а між тим у його доробку – 40 книг. Його подруга і супутниця життя, поетеса Віслава Шимборська, лауреатка Нобелівської премії, вважала, що Корнель заслуговував на цю нагороду більше, ніж вона. Народився класик польської літератури в Тернополі, тож недарма саме в тернопільському видавництві «Крок» побачили світ переклади його творів. У 2020 р. українською мовою вийшли два томи прози й поезії Філіповича «Провінційний роман. Скажи це слово» і «Щоденник антигероя. Сад пана Нічке» в перекладі Юрія Матевощука. У 2021 р. мікросерію доповнила біографія Філіповича «Мирон, Ілля, Корнель. Розповідь про Корнеля Філіповича», написана польською письменницею та літературознавицею Юстиною Соболевською.

Авторка біографії Філіповича брала участь у зустрічі  в Луцьку в режимі включення, а вів її Юрій Завадський – поет, музикант, перекладач і директор тернопільського видавництва. Він ознайомив присутніх із творчістю Корнеля Філіповича, майстра короткого жанру, розповів про зв’язок митця з Тернополем, про його книги, про місце малих провінційних міст у його творчості. Юстина Соболевська поділилася своїми відкриттями під час роботи над біографією письменника, спілкування з членами його сім’ї, праці над документами.

«Завдяки Філіповичу я познайомилися передусім із Віславою Шимборською. Я пізнала також мистецьке середовище, насамперед художників, також політичних діячів. За допомогою Філіповича я зрозуміла, як можна поєднати те, що зараз дуже суттєве: як одночасно бути митцем і громадським діячем. Думаю, що Корнель Філіпович був особою, яка, якби було треба, боролася б, він не стояв би осторонь багатьох подій і творив би історію. Творчість Корнеля – дуже універсальна. Вона говорить щось своє нам, полякам, у певний історичний момент і щось інше говорить вам. І це є першим маркером, що це – справжня література, яку читають у багатьох місцях світу», – зауважила Юстина Соболевська.

Під час акції присутні могли отримати комплект із трьох книг, зробивши грошовий внесок на потреби Збройних сил України. Всього зібрали 3790 грн готівкою, яку передали Волонтерському штабу «Ангар». Окрім цього, учасники заходу скидали кошти безпосередньо на рахунки штабу. 

Текст і фото: Анатолій Оліх

Схожі публікації
«Хай вам буде тепло». У Луцьку встановили нові котли для «Карітаса»
Події
У рамках проєкту «Покращення рівня соціальних послуг для осіб, які зіткнулися з різними кризовими ситуаціями в Луцьку» благодійна організація «Карітас-Спес-Луцьк» отримала два твердопаливних котли для обігрівання своїх приміщень.
02 грудня 2022
Мемуари волинського святого. Навчання
Статті
Продовжуємо публікувати уривки мемуарів Святого Зигмунта-Щенсного Фелінського. Пропонуємо увазі читачів його спогади про навчання у школах Волині, роздуми про прірву між польською та російською моделями освіти.
25 листопада 2022
Польща надає допомогу українським рятувальникам
Події
У рамках програми «Польська допомога» Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку надало підтримку двом пожежно-рятувальним загонам Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
31 жовтня 2022
У Луцьку відбудеться літературна зустріч з Іздриком
Події
У понеділок, 17 жовтня, в Луцьку відбудеться літературний вечір Юрія Іздрика, а передуватиме йому невелика пресконференція за участю письменника. Про це повідомляє команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера».
14 жовтня 2022
Книжкова мандрівка луцьких школярів до Рихвала
Статті
У рамках міжнародного навчального проєкту «Піраміда книг» 7–12 вересня луцькі школярі побували в Польщі.
19 вересня 2022
«Він передбачив геть усе». В Острозі вийшла книга про Станіслава Лема
Статті
«Давайте далі працювати з Лемом, бо, здається, він передбачив геть усе, навіть те, що зараз відбувається в Україні», – цитує свого колегу Дмитро Шевчук, упорядник колективної монографії, присвяченої відомому польському фантасту Станіславу Лему та його творам.
08 вересня 2022
Книжкова співпраця Збаража з польськими містами-побратимами триває
Події
Жителі Збаразької громади збирають україномовні книги для польських бібліотек та українців, які перебувають в Польщі і мають потребу в таких виданнях.
08 серпня 2022
Українська книга в Польщі має майбутнє
Статті
Про сьогодення видавничої справи, українську книгу в Польщі, польську – в Україні та нові проєкти ми розмовляли з директором волинського видавництва «Ключі» Дмитром Головенком.
22 червня 2022
«Ці люди ходили зі мною одними вулицями». Презентували книгу про польське підпілля в Рівному
Статті
«Це книга – про питання вибору. Так, як перед нами, українцями, сьогодні стоїть вибір, долучитися до боротьби за незалежність чи шукати безпечніше місце, волонтерити чи перейти на сторону окупанта, такий самий вибір стояв перед поляками в 1939 р.», – сказала Тетяна Самсонюк, авторка видання «Союз збройної боротьби – 1 у Рівному. 1939–1941».
11 червня 2022