ABC польської культури: «Яблуневий цвіт» – музика, що обіймає
Статті

Їхня пісня «Сьогодні пізно піду спати» станом на вересень 2022 р. на YouTube має понад 40 млн переглядів. Вони випустили альбоми «Неможливе», «Могло бути ніщо», «Live Pol’and’Rock Festival» і «Вільні серця». Пишуть і співають про те, що їх турбує, про світ довкола людини та про її переживання. Гурт «Яблуневий цвіт» (пол. «Kwiat Jabłoni») дуже швидко став популярним.

Засновниками колективу є Катажина та Яцек Сенкевичі – діти Якуба Сенкевича, лідера «Електричних гітар» й автора хітів 90-х, як-от «Діти», «Це вже кінець», «Спокій могильщика», «Дилеми» і «Не пий, Петре». Із ними виступають Гжегож Ковальський (бас-гітара), Марцін Сцеранський і Філіп Кшижтопольський (перкусійні інструменти).

Група «Яблуневий цвіт» існує з 2018 р. Назва походить від однойменної пісні гурту «Trash Budda» про шмурдяк із яблук, тобто неякісний і дешевий алкогольний напій. Окрім гумористичних асоціацій, пов’язаних із трунком епохи соцреалізму, перші літери слів, що входять до складу назви, – це ініціали імен засновників групи. Цю пісню зробив популярною саме колектив «Електричні гітари».  

Етикетка вина «Яблуневий цвіт», яке дало назву колективу

Перед тим Кася і Яцек чотири роки співали в «Hollow Quartet», встигли виступити в програмі «Must be the music. Тільки музика». У липні 2019 р. вони з’явилися на «Pol’and’Rock Festival». Після цього випустили альбом «Live Pol’and’Rock Festival».

Брат і сестра охоче беруть участь у різних музичних проєктах. У 2021 р. із виконавцями Sanah, Vito Bambino й Артуром Ройком записали сингл «Усе мені підказує, що мене хтось полюбив». Наступного року разом із Sanah заспівали композицію «Сірий світ». Натомість під час фестивалю «Męskie Granie Orkiestra 2022» спільно з Bedoes та Кшиштофом Залевським виконали пісню «Якщо тільки зараз». Також записали за участю друзів-артистів диск «Вільні серця», присвячений варшавським повстанцям.

Рекомендуємо вам послухати для початку наступні пісні: «Сьогодні пізно піду спати», «Бука», «Комета», «Неможливе», «Прозорий світ» та «Немає мене». Ця музика захопить вас у свої обійми.

На концертах глядачі отримують величезну порцію різнобарвних емоцій: від рефлексій над нашим світом через зворушення до безтурботної забави. Сильними сторонами групи є тексти пісень і мандоліна, на якій грає Яцек. У текстах не бракує філософських міркувань і роздумів над складністю життя.

Лідери «Яблуневого цвіту» з дитинства їздили з батьками на концерти. Вчилися грати на інструментах: Кася – на фортепіано, а Яцек – на мандоліні. Слухали і слухають різні колективи та піснярів, які їх надихають: «The Beatles», Оскара Петерсона, Дейва Брубека, Гербі Генкока, Яцека Карчмарського, Яна-Кшиштофа Келюса, Яцека Клейффа, Казімежа Гжесковяка, Анджея Гарчарека, Simon&Garfunkel.

Зараз їхнє життя – це нові музичні виклики, адже щораз чисельніші фанати в Польщі вимагають від них чергових прекрасних творів. Кася і Яцек кажуть, що інколи їхні пісні живуть власним життям. Наприклад, твір «Закрили мені клуб» розповідає про подію, яка сталася під час пандемії, коли закрили їхній улюблений клуб «Eufemia» на Краківському передмісті, де панувала цікава студентська атмосфера. Тепер він знову працює, але там уже інші умови.

Їхні пісні нерідко виконують учасники католицьких молодіжних спільнот. Деякі фани жартують, що твір «Дайменіводи» – це чудова пісня про похмілля після веселої нічки, а «Сьогодні пізно піду спати» – хіт номер один для студентів, які вчаться до пізньої ночі. Кася і Яцек не мають нічого проти цього. Вони раді, що їхні композиції сприймають по-різному, а тексти знають напам’ять, що фанати, молодші чи старші, мріють отримати їхні автографи.

Брат із сестрою все впевненіше почуваються на сцені. Вони тонко відчувають зв’язок із публікою. Знають, що живуть у світі, який за короткий час через людей може змінитися до невпізнання. Вони не їдять м’яса, не п’ють воду з пластикових пляшок, їхні диски також не містять жодного пластику. Вони звертають увагу на те, що коїться з нашою планетою. На концертах присвячують пісні Україні, яка бореться за свободу, і нагадують про злочини росіян. Беруть участь в акціях прибирання довкілля. На закінчення турне «Літні звучання» Кася і Яцек пообіцяли, що підготують нові пісні й наступного року виступатимуть наживо в різних куточках Польщі.

Кася і Яцек Сенкевичі у кліпі

Якуб Сенкевич вважає, що в музичному плані діти його перевершили. Він задоволений їхнім успіхом й жартує: радий, що вже не мусить із ними грати на одній сцені (раніше вони виступали разом із ним і співали його твори).

Музика для лідерів «Яблуневого цвіту» – велика пригода. З дитинства вони мріяли виступати на великій сцені. Тепер це не мрія, а реальність. Вони пройшли шлях від набридливих вправ у музичних школах через музикування в ресторанах до масштабного фестивалю «Pol’and’Rock». Їхня популярність зростає, вони створюють усе кращі пісні та впевненіше почуваються перед камерами.

Кася і Яцек не люблять зайвого лоску, червоних доріжок і зіркового статусу. Вони не зносять вдавати когось, ким не є. Не терплять інстаграмного вигляду, епатажу заради епатажу й відірваної від реальності поведінки зірок шоу-бізнесу. Вони справжні. Їхня творчість ґрунтується на власних думках, переживаннях, почуттях, рефлексіях над світом і людиною. Це позитивна життєва енергія, яку вони передають своїм прихильникам.

Тому чекаймо на нові цікаві твори й концерти групи «Яблуневий цвіт» у 2023 р. Виступ колективу – це дві години філософії, неймовірних емоцій, прекрасного подвійного вокалу, чудового гумору та гарної забави. Рекомендую з власного досвіду.

Вєслав Пісарський,
учитель польської мови, скерований до Ковеля організацією ORPEG

Схожі публікації
ABC польської культури: Рекс і решта банди
Статті
Нехай підніме руку той, хто в часи чарівного дитинства бачив мультиплікаційну розповідь, яка починалася зі слів: «Давним-давно в Країні дощовиків пропав славетний дослідник летючих жаб професор Бальтазар Губка. Із Кракова вирушила експедиція під керівництвом не менш відомого мандрівника – Вавельського дракона, якому в небезпечній подорожі товаришує кухар княжого двору Бартоліні Бартоломей. По їхніх слідах іде таємничий Дон Педро…»
25 березня 2024
ABC польської культури: Казімеж Вежинський – митець-авангардист, фронтовий поет
Статті
Постать Казімежа Вежинського – винятковий приклад того, що патріотизм нічого не обмежує, він не нав’язує однієї визначеної ролі чи мартирології. Чи можна бути одночасно і митцем-авангардистом, який порушує норми сучасної поезії, і фронтовим поетом, завжди готовим боротися за Польщу? Казімеж Вежинський був саме таким.
29 лютого 2024
ABC польської культури: Антуан Цєрпліковський – найвідоміший перукар світу
Статті
Великі покази моди відомих модельєрів, які влаштовують у ХХІ ст. на манер грандіозних вистав, уже нікого не дивують. Загальносвітові конкурси майстрів гребінця і ножиць теж стали винятковими мистецькими заходами. Шлях до такого сприйняття праці людей, які асоціюються зі звичайним ремеслом шиття чи стрижки, не був встелений трояндами.
07 лютого 2024
ABC польської культури: Корнель Макушинський – письменник з усмішкою на гербі
Статті
Корнель Макушинський народився у Стрию в 1884 р. Там же розпочав навчання в місцевій гімназії. Однак йому не судилося стати її випускником, адже після першого класу його виключили.
25 січня 2024
ABC польської культури: Sanah – співачка, приречена на неймовірний успіх
Статті
15 серпня 2023 р. вона влаштувала чудовий концерт на Сілезькому стадіоні в Хожуві, потім виступила на Національному стадіоні імені Казімежа Гурського у Варшаві, а далі захопила глядачів на стадіоні Polsat Plus Arena у Гданську. Всі стадіони, на яких вона виступала торік, були заповнені вщерть. Її пісні почули понад 170 тис. глядачів.
23 січня 2024
ABC польської культури: Домінік Полонський – незламний віолончеліст
Статті
Він був геніальним і видатним віолончелістом. Немилосердна доля звела його зі смертю в розпал кар’єри. Новоутворення в мозку. Низка складних операцій. Полонський був єдиним у світі музикантом, який грав на віолончелі лише правою рукою. В одному з інтерв’ю він рішуче заявив: «Я поборов рак мозку тільки завдяки віолончелі».
10 січня 2024
ABC польської культури: Вєслав Охман – найвидатніших серед видатних
Статті
Вєслав Охман народився незадовго до початку Другої світової війни, в 1937 р. Його батька арештували німці в 1944 р., і ніхто більше про нього нічого не дізнався. Син так ніколи й не побачив батька. Хлопця виховувала матір, яка прищепила синові любов до мистецтва.
03 січня 2024
ABC польської культури: Музика у Кракові
Статті
Європейська столиця культури – це місто нашого континенту, обране Європейським Союзом, яке впродовж одного року має можливість представляти різноманітні аспекти і сфери мистецького життя самого міста, регіону та держави. Щоб отримати це таке почесне і водночас відповідальне звання, міста-кандидати повинні виконати багато умов, передбачених нормами євросоюзного права.
01 грудня 2023
ABC польської культури: Густав Голоубек – чарівник польської театральної сцени
Статті
Він уміло зіграв кожну роль, яку поставило перед ним професійне життя: Анджея Кеніга з фільму «Закон і кулак», Густава-Конрада у «Дзядах», короля Владислава Ягайла та Кордіана. Був чудовим актором і людиною, завдяки кожній своїй ролі доносив універсальні істини про людину та світ.
20 листопада 2023