Szkoła letnia dla osób nauczających w szkołach polonijnych jest elementem doskonalenia kompetencji zawodowych nauczycieli polonijnych – projektem realizowanym na zlecenie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego przez Uniwersytet Gdański – podaje IRJP.
Instytut Rozwoju Języka Polskiego prowadzi rekrutację nauczycieli polonijnych do Szkoły Letniej
Szkoła Letnia odbędzie się w Gdańsku w dwóch terminach:
17–24 sierpnia (60 miejsc),
21–28 września (30 miejsc).
Termin rekrutacji: 28 czerwca 2026 r.
Udział w Szkole Letniej jest bezpłatny. Uczestnik pokrywa we własnym zakresie koszty dojazdu do miejsca realizacji Szkoły Letniej oraz powrotu z miejsca jej realizacji.
Program jest skierowany do nauczycieli, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe i szukają nowych pomysłów do pracy. Szczególnie zapraszane są osoby, które na co dzień pracują z uczniami o różnym poziomie znajomości języka polskiego oraz w środowisku migracyjnym.
Uczestnikiem Szkoły Letniej może być nauczyciel polonijny, rozumiany jako osoba prowadząca nauczanie języka polskiego i w języku polskim dzieci i młodzieży, przede wszystkim w szkołach społecznych, punktach nauczania języka polskiego, organizacjach lub instytucjach polonijnych działających poza granicami Polski.
Szkoła Letnia to okazja do:
– zdobycia nowych umiejętności,
– wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami,
– poznania skutecznych metod nauczania,
– rozwijania warsztatu pracy.
Program obejmuje 35 godzin warsztatów i szkoleń.
Program obejmuje dwie ścieżki tematyczne:
Grupa językowo-kulturowa
Program tej ścieżki pomaga rozwijać kompetencje językowe oraz poszerzać wiedzę o kulturze polskiej.
Uczestnicy wezmą udział m.in. w:
– kursie odświeżającym język polski,
– treningu fonetycznym,
– warsztatach komunikacyjnych,
– zajęciach z komunikacji międzykulturowej w pracy nauczyciela.
Grupa dydaktyczno-kulturowa
Program tej ścieżki koncentruje się na rozwijaniu kompetencji dydaktycznych, pedagogicznych i kulturowych.
Uczestnicy poznają m.in.:
– sposoby planowania procesu nauczania,
– metody tworzenia projektów edukacyjnych,
– nowoczesne metody pracy z uczniami,
– podejście działaniowe,
– otwarte formy nauczania,
– kreatywne nauczanie gramatyki,
– metodę CLIL (zintegrowane nauczanie języka i treści przedmiotowych).
Program Szkoły Letniej opiera się na Ramach programowych polonijnej edukacji językowo-kulturowej, które wspierają podnoszenie jakości nauczania języka polskiego poza granicami kraju.
Link do formularza zgłoszeniowego.
Szczegółowe informacje na temat Szkoły Letniej można znaleźć tu.
Projekt jest realizowany w ramach Strategicznych kierunków działalności Instytutu Rozwoju Języka Polskiego na lata 2025–2030.