Katolicka parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku zaprasza na uroczystości z okazji 35. rocznicy zwrotu kościoła wspólnocie katolickiej. 25 czerwca 1991 r. komitet wykonawczy Wołyńskiej Rady Obwodowej podjął decyzję o przekazaniu katedry jej prawnym właścicielom.
27 czerwca w katolickiej katedrze w Łucku odbędzie się uroczysta liturgia z okazji 35. rocznicy zwrotu kościoła katolikom. Msza św. rozpocznie się o godz. 11:00 czasu ukraińskiego.
Po zakończeniu uroczystej liturgii na wszystkich zgromadzonych czeka impreza z okazji święta.

W tym roku mija 410-lecie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Budowa rozpoczęła się w 1616 r., a ukończono ją po ponad dwudziestu latach. 6 października 1639 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Andrzeja Gembickiego.
Początkowo świątynia była budowana jako kościół przy kolegium jezuickim. W 1773 r., po likwidacji Towarzystwa Jezusowego (oficjalna nazwa zakonu jezuitów – red.), kościół został oddany pod opiekę Komisji Edukacji Narodowej, a kilka lat później przekazany diecezji łuckiej Kościoła Katolickiego. Świątynia została całkowicie przebudowana i wtedy uzyskała dzisiejszy wygląd.
W 1787 r. kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła zamieniono w katedrę. Świątynia przetrwała kilkanaście poważnych pożarów, wielokrotne zmiany granic i ustrojów państwowych, kilka wojen, w tym dwie światowe, aż do zamknięcia w 1948 r. przez reżim sowiecki. Przez ponad 40 lat były tu magazyny, potem różne instytucje, m.in. Muzeum Historii Religii i Ateizmu.
Pod koniec lat 80. XX wieku katolicy rozpoczęli trudny proces odzyskania swojej świątyni.
Decyzją komitetu wykonawczego Wołyńskiej Rady Obwodowej nr 140 z dnia 25 czerwca 1991 r. katedra została przekazana jej prawnym właścicielom – wspólnocie rzymskokatolickiej.
29 czerwca 1991 r., w dniu patronów kościoła, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbyła się w nim uroczysta liturgia. Od tego czasu msze św. są tu odprawiane regularnie.
MW
Fot. Anatol Olich
Czytaj także: