Korpus Ochrony Pogranicza został powołany do życia rozkazem z dnia 12 września 1924r. Mianowany dowódcą formacji, gen. Henryk Odrowąż-Minkiewicz zwracał się w pierwszym rozkazie do żołnierzy: «Na ziemiach, umęczonych długoletnią wojną, zapanował znowuż gwałt i terror. Cichy, pracujący w pocie czoła mieszkaniec wsi i miast nie jest pewien dnia, ani godziny. W tych warunkach cała ludność Województw Kresowych spogląda na żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, jako swoich właściwych obrońców».
Rozwój wydarzeń na Ukrainie przypomina odległe w czasie zdarzenia na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej. W latach dwudziestych ubiegłego wieku młode państwo polskie zetknęło się z metodami stosowanymi dziś przez Rosję.
Na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz Towarzystwa Kultury Polskiej w Zdołbunowie, na terenie parafii Św. Piotra i Pawła, zebrały się z okazji Dnia Dziecka dzieci z organizacji polskich, dzieci z Domów Dziecka oraz uczące się języka polskiego.
4 czerwca 2014 roku Polacy obchodzili 25-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Także przedstawiciele lubelskiej Solidarności nie zapomnieli o tej zacnej rocznicy i przygotowali specjalny program obchodów. Kilka przedsięwzięć nawiązywało do wydarzeń i sytuacji politycznej na Ukrainie.
W Zdołbunowskiej Bibliotece Rejonowej pod koniec maja odbył się koncert dla harcerzy ze zdołbunowskiego i rówieńskiego środowiska hufca «Wołyń» oraz dla najmłodszych czytelników biblioteki i ich rodziców.
20 maja w Łucku odbyła się prezentacja nowego projektu edukacyjnego «Świat Pogranicza», którego współorganizatorami zostały zjednoczenie literacko-artystyczne «Czumacki Wóz» (założyciele – Wasyl Słapczuk i Ołeksandr Kłymenko) i Wołyńska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci.
Jak co roku Lublin na kilka dni stał się stolicą wielokulturowości. Miało to miejsce za sprawą odbywającego się w dniach 23-28 maja festiwalu kultury mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych związanych z Kozim Grodem. Wielokulturowy Lublin 2014 przyciągnął uczestników ciekawym programem i niezwykłą atmosferą.
Podczas oficjalnego spotkania mera miasta Łuck Mykoły Romaniuka z prezydentem Chełma Agatą Fisz podpisano umowę o współpracy oraz określono nowe kierunki współpracy, które będą sprzyjały zacieśnieniu więzi pomiędzy Łuckiem a Chełmem.
Podczas konferencji «Polskie media na Wschodzie», która odbyła się 30 maja br. w Senacie RP, została powołana Federacja Polskich Mediów na Wschodzie.