«Цей ювілей – це не просто історична дата. Це свято перемоги правди, витривалості та незламної віри», – так отець-канонік Павло Хом’як окреслив урочисте святкування 35-річчя повернення кафедрального храму католикам, яке відбулося 27 червня в Луцьку.
Рішення передати католицький кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла в Луцьку законному власнику виконавчий комітет Волинської обласної ради прийняв 25 червня 1991 р. Доти, а докладно з 1948 р., у приміщенні католицького храму був склад, а з 1970 р., коли храм перейшов у власність Волинського краєзнавчого музею, в ньому був Музей історії релігії та атеїзму. Собор також використовувався як концертна зала.
Факту передачі передувала довга боротьба вірян за свої права. Довга й небезпечна, адже католики наражалися самі і наражали свої сім’ї на різного роду репресії, ризикуючи втратити роботу, а то й свободу. Перша спроба на початку 1980-х рр., ініціатором якої була Марія Домалевська, не принесла бажаного результату, але парафіяни не опускали руки. В часи ослаблення комуністичного режиму, за так званої перебудови, волинські католики все настійливіше домагалися у влади повернути належне їм майно.
«Сьогодні ми схиляємо голову у глибокій вдячності перед нашими парафіянами. Ви – ті відважні титани духу, які в непрості часи не побоялися радянської системи. Ви оббивали пороги кабінетів можновладців, писали прохання, стояли в чергах до чиновників і виборювали право на повернення храму. Ваша сміливість та наполегливість повернули Луцьку його духовне серце», – сказав у вступному слові перед урочистою літургією парох храму, отець-канонік Павло Хом’як, звертаючись до вірян – як до учасників подій, які були присутні у храмі, так і до тих, хто уже відійшов до дому Отця.


Померлих парафіян, які найбільше доклалися до повернення собору, отець-канонік перерахував поіменно. Також теплим словом згадали членів Народного Руху України Геннадія Кожевникова, Олега Максимовича та Євгена Шимоновича, завдяки чиїм зусиллям у 1991 р. вдалося добитися справедливості.
Урочисту святу літургію очолив отець-прелат Анджей Пузон, парох із Грубешова. Можна сказати, що це був і його ювілей, адже він допомагає луцькій парафії практично від часу повернення собору католицькій спільноті. Разом із ним месу відправляли, зокрема, священники, які раніше служили в луцькому храмі – хто парохом, хто вікарієм, хто дияконом.
У своїй проповіді отець Анджей наблизив історію повернення луцького кафедрального собору, а також навів паралелі зі ще одним ювілеєм, який припав на цей день – 25-річчя візиту Папи Римського Йоана Павла ІІ, тепер святого, до України. Не зайвим буде нагадати, що Луцьк відіграв неабияку роль у підготовці та проведенні цього вікопомного паломництва, адже тодішній єпископ луцький Маркіян Трофим’як, був співголовою комітету з організації цього візиту, а луцький парафіяльний хор прикрасив своїм співом літургію 26 червня 2001 р. у Львові (див. статтю «Як Луцьк зустрічав Папу»).



Після літургії та виставлення Пресвятого Таїнства отець-настоятель Павло Хом’як, організатор святкування, вручив пам’ятні подяки живим учасникам процесу повернення храму, а також найбільш активним теперішнім парафіянам. Серед них – Данута Ровенська, Вікторія Чернецька, Світлана Вітюк, Сергій Сокальський, Людмила Романова, Марія Яременко та органіст Петро Сухоцький.



Особливо зворушливим було привітальне слово отця-митрата Романа Бегея, священника Української греко-католицької церкви, в чиєму житті луцький кафедральний собор Святих Апостолів Петра і Павла відіграв дуже велику роль.
«У цій катедрі я відслужив свою першу Службу Божу, тут я зустрів отця Людвіга Камілевського, який був моїм сповідником, тут познайомився і мав честь дружити з владикою Маркіяном Трофим’яком, тут зустрів свого духовного батька отця Августина Медніса, у якого був 12 років міністрантом у Стрию... Це мій другий рідний дім, і я бажаю, щоб він був таким самим рідним домом також для всіх вас, дорогі луцькі парафіяни», – сказав отець.


Сльози радості викликало також спілкування луцьких парафіян зі священниками, які раніше служили в парафії, адже з багатьма з них віряни не бачилися вже роками.
Після літургії всі частувалися смачним кулешем. Парафіяни та гості також переглянули в прохолодному приміщенні центру Share It відзнятий у далекому 1991 р. фільм про одне із перших богослужінь у луцькому кафедральному соборі Святих Апостолів Петра і Павла. Впізнавали і не впізнавали себе, молодших на 35 років.











Текст і фото: Анатолій Оліх