Niewyobrażalnym byłby czyn harcerski w Kostiuchnówce bez wsparcia, w tym też finansowego ze strony władz województwa łódzkiego. Rozmawialiśmy o tym i innych sprawach z panią Jolantą Chełmińską, wojewodą łódzkim.
W słoneczny poniedziałek 19 sierpnia po raz kolejny odwiedziliśmy Polski Lasek w Kostiuchnówce(rejon maniewicki na Wołyniu). Tym razem by świętować 15-lecie harcerskiej służby na Wołyniu.
27 lipca w Centrum Integracji w Zamłyniu zakończył się dwutygodniowy III Międzynarodowy Plener Ikonopisów na Wołyniu «Święci Wołynia».
Łuck niewątpliwie ma szansę stać się magnesem turystycznym dla Ukraińców i mieszkańców z zagranicy. Ten fakt nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę ponad dziewięćsetletnią historię miasta oraz Europejski Zjazd Monarchów 1429 roku. Ponadto w Łucku często zmieniali się gospodarze, na ulicach można było usłyszeć wiele języków, a mury zamkowe i poszczególne budynki pamiętają spotkania z Wielkimi Książętami Litewskimi oraz królami Polski. To ważne powody, które powinny zapewnić miastu miejsce na ukraińskiej liście „must see”.
Dziś gościem Monitora Wołyńskiego jest Oleksandr Położyński, lider zespołu „Tartak”. Rozmowa, która miała dotyczyć muzyki, nagle potoczyła się wokół absorbujących tematów społecznych.
Przy pomocy gier, rysunków, piosenek i filmów wolontariuszki z województwa łódzkiego uczyły w Równem języka polskiego.
Szanowna Redakcjo Monitora Wołyńskiego, Zwracam do Państwa z prośbą o zamieszczenie w Waszej gazecie podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do prac remontowo-porządkowych na kwaterach wojskowych cmentarzy w Zasmykach i w Kowlu.  
Już trzeci rok z rzędu latem do rejonu lubieszowskiego przyjeżdżają młodzi wolontariusze z Polski – członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej.
1 sierpnia minęła już 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dwa powstańcze miesiące 1944 roku – od 1 sierpnia do 3 października – to najtragiczniejszy czas dla tych ludzi, którzy walcząc z Niemcami, złożyli ofiarę z własnego życia za wolną i suwerenną Polskę.
16 lipca Stowarzyszenie Kultury Polskiej na Wołyniu im. Ewy Felińskiej gościło w swojej siedzibie uczestników rowerowej wyprawy na Ukrainę. Rowerzyści z Wielkopolski byli również gośćmi Monitora Wołyńskiego. Z „komandorem” wyprawy Ireneuszem Rutkowskim i „ludźmi od rowerów” rozmawiał Walenty Wakoluk.